Dýchání jako základ života

Dýchání je jedním z nejdůležitějších fyziologických procesů lidskéhodychani organismu. A protože to většina populace neřeší, řekneme si v tomto příspěvku, jak zásadní vliv má kvalita a objem našeho dýchání na naše fyzické i psychické zdraví.

Každý z našich klientů už si všiml, že jedním z nejdůležitějších faktorů každé AlfaMeditace je programování podvědomí na hluboké dýchání do břicha. Je to záměr, který se nám velmi osvědčil.

Moderní doba, stres, přepracovanost, to všechno způsobuje, že dýcháme mělce. Jistě, mohl bych rozepisovat do podrobností, proč je to tak. Ale raději se rozepíšu o tom, jak fatální následky má mělké dýchání na váš život. Možná budete velmi překvapeni, co všechno můžete ve svém životě zlepšit správným dýcháním.

Začneme obligátní únavou. Celé tělo, všechny orgány, svaly, a především náš mozek potřebují ke správné funkci dostatek kyslíku. A pokud žijeme ve vysokém tempu, jednoduše ho máme nedostatek. Ráno vstaneme, nejsme úplně dobře vyspalí a hned pospícháme někam. Tedy od rána jsme ve stresu, pod tlakem a v napětí. To způsobí, že zatínáme svaly a zadržujeme dech, jako při zvedání těžkého břemena. A začneme trpět nedostatkem kyslíku. A to nemluvím o lidech, kteří pod tlakem problémů a starostí mají sevřené svalstvo i v noci. Ti pořádně nedýchají ani v noci a jejich problém je tak daleko větší.

Toto téměř permanentní napětí způsobuje hypoxii, která se pak projeví na trvalé únavě, apatii, špatné náladě, podrážděnosti, ztrátě paměti, chuti do života, zhoršeném metabolismu, a tento seznam by byl opravdu hodně dlouhý.

Pokud se naučíte dýchat hluboce, výrazně zvýšíte množství energie a elánu, který budete cítit. Kromě toho se podstatně zlepší vaše paměť. Daleko lépe „vám to bude zapalovat“, zlepší se vaše nálada, psychická pohoda. Uvolní se vaše svaly, zlepší  se metabolismus, budete také výrazně vyrovnanější. Ale nejen to.

Můžou se podstatně zlepšit některé ekzémy, budou se daleko lépe prokrvovat a okysličovat, a tím i podstatně lépe fungovat vnitřní orgány. Po delší době se může zlepšit hybnost kloubů, pružnost svalstva, struktura a povrch pokožky, tedy i pleť na obličeji.. Může ustoupit řada klinických projevů nejrůznějších nemocí a poruch.

Chcete-li výrazně zlepšit kvalitu svého života, začněte kvalitním dýcháním. Kyslík je základ života, a jeho dlouhodobý nedostatek má podstatně horší následky, než si většina společnosti uvědomuje.

Nemáte čas přemýšlet nad svým dýcháním, nemáte čas dělat dechové cviky a přesto byste chtěli dýchat hluboce? Využijte AlfaMeditaci na míru, která naprogramuje vaše podvědomí tak, abyste dýchali zhluboka spontánně.

Bc. Miloslav Krátký

terapeut

 

Facebook komentáře