Jak se vypořádat s depresí

depreseDeprese je velmi rozšířený stav lidské psychiky a protože psychologie není exaktní věda, je velmi těžké určit, zda stav subjektu či pacienta je pouze dlouhodobě špatná nálada, nebo deprese. A právě protože leckdy laická diagnóza někoho v rodině může znít: „On/a má prostě pořád jen špatnou náladu“, chodí pacienti vyhledat pomoc hodně pozdě, někdy vůbec. Přitom ale asi 10% osob trpících depresivní poruchou končí svůj život sebevraždou.

Jistě, je to těžké si přiznat že něco není v pořádku a jít k psychologovi, nebo psychiatrovi. Depresivní lidé mají často velmi nízkou sebedůvěru a představa, že jim odborník ještě navíc potvrdí, že mají psychickou poruchu, je pro ně velmi ponižující. Jenže….

Život depresivního člověka je poměrně hodně těžký. Pokud máte pocit, že občas míváte deprese, tedy trpíte apatií, máte pocit že nic nemá smysl, jste smutní, do ničeho se vám nechce, nebaví vás vaše koníčky, pak byste měli zvážit možnost, že trpíte depresivní poruchou.

Co s tím? Určitě navštivte odborníka, protože jinak je možné, že se váš problém bude zhoršovat až na neúnosnou míru a pak řešit co s tím, je podstatně těžší, než když jsou tyto stavy jen lehčí nebo občasné.

Jak se tedy vypořádat s depresí? Jak jistě víte, tedy pokud se aktivně zajímáte o psychologii, lidský mozek, nebo o AlfaMeditaci, tak váš mozek nepozná rozdíl mezi realitou a reálnou představou. A pokud tedy mluvíme o depresi reaktivní, která je způsobena dlouhodobým stresem, traumatizujícím zážitkem, ale třeba i přemírou tlaku ve vztahu, zaměstnání či podnikání, je možné v tomto stádiu depresi poměrně efektivně řešit i mimo ordinaci odborníka. To neznamená, že ho nemáte navštívit, ale že si můžete kromě jím navržené terapie výrazně pomoci i sami. Stačí využít zmíněný nedostatek, nebo spíš nedokonalost mozku využít ve svůj prospěch.

POSTUP PŘI ŘEŠENÍ DEPRESIVNÍCH STAVŮ

Obecně lze říci, že je podstatně jednodušší na jejich řešení intenzivně pracovat v době, kdy se depresivní stav neprojevuje. V akutní fázi je totiž poměrně těžké vůbec se donutit něco dělat, natož se uvolnit tak, abyste se mohli dostat do hladiny alfa. Zajistěte že vás nebude nikdo alespoň půl hodiny rušit, vezměte si pohodlné oblečení, dojděte si na toaletu, a můžete začít:

  1. Pohodlně se posaďte, ideálně do polosedu, dýchejte chvíli zhluboka a snažte se na nic nemyslet
  2. Zrelaxujte celé tělo od větších svalů k menším, začněte nejlépe jednou nohou, pak druhou, hýždě, trup, ruce a naposledy krk a hlavu. Pokud neumíte hlubokou relaxaci, tak prostě jen postupně uvolněte všechny svaly, aby nebyly stažené
  3. Když jste dostatečně uvolnění, představte si, že sestupujete po schodech, těch schodů je 50, a při každém schodu odpočítávejte 50, 49, 48… až do nuly. To vám pomůže sestoupit do hladiny alfa. Pokud ne poprvé, tak po několika cvičeních už ano.
  4. Jakmile jste udělali tuto proceduru, představte si, že jste na rozkvetlé louce, nebo třeba na břehu rybníka, pozorujte květy nebo vlnky na hladině, pozorujte to pokud možno do detailu, snažte se slyšet i šumění větru a šplouchání vln.
  5. V duchu si pořád dokola opakujte slova, KLID, JISTOTA, BEZPEČÍ, SPOKOJENOST, a jak si tato slova opakujete, snažte se vnímat odpovídající tělesný a duševní stav, tedy KLID JISTOTU, BEZPEČÍ A SPOKOJENOST.
  6. Toto cvičení dělejte minimálně jednou denně, pokud můžete, dělejte ho klidně vícekrát. Čím častěji ho budete dělat, tím lépe vám všechno půjde, tím rychleji zrelaxujete tělo i mysl a tím dříve bude mít cvičení výrazný efekt.

Jeden pokus vás třeba uklidní na dobu, kdy budete toto cvičení dělat. Jakmile ho ale budete dělat pravidelně, efekt bude delší, trvalejší a výraznější.

Toto cvičení je fantastické pro dlouhodobé naprogramování vašeho podvědomí na klid, jistotu, bezpečí a spokojenost. Aby se vám cvičení dělalo ještě lépe, můžete si pustit relaxační hudbu, ale nejlépe zvuky přírody, kterou si chcete představovat. Pokud takovou hudbu doma nemáte, tak na Youtube zadejte „relaxation music“, nebo „meditation music“, případně „nature sounds“ (zvuky přírody) a najdete stovky nádherných videí s touto tématikou.

Přeji nádherné zážitky a novou životní perspektivu.

 

Bc. Miloslav Krátký

 

Facebook komentáře