Méně je někdy více

Možná, že už jste někdy zkoušeli programovat své podvědomí, ale žádný velký efekt jste nezaznamenali. To je poměrně běžná situace. Jsme lidé. Jsme netrpěliví, jsme nedůvěřiví a také jsme často nedůslední. Faktem ale zůstává, že naše podvědomí se dá naprogramovat.

Podívejme se na to, jak můžeme najít způsob, kterým pro nás programování podvědomí bude fungovat a přitom nás to nebude ani časově ani mentálně nijak zvlášť zatěžovat.

Náš život je dán souborem programů, takzvaných „přesvědčení“, která máme v hlavě. Přesvědčení jsou vlastně informace, které považujeme za pravdu, tedy jsme přesvědčeni o tom, že „takhle to prostě je“. Máme nejrůznější přesvědčení o sobě a svých kvalitách, o lidech kolem sebe, o situacích, o věcech. A podle těchto přesvědčení žijeme.

Tato přesvědčení nás některá posouvají vpřed, některá nás udržují ve stagnaci a některá nás dokonce brzdí a ničí. Přesto si ale tato přesvědčení necháváme, i pokud nám neprospívají. Proč? Protože je považujeme za pravdu, za skutečnost. Jak často říkáme nebo slýcháme: „Takhle to je, já s tím nemůžu nic udělat“?

Pravda je ale taková, že s tím nemůže nic udělat nikdo, kromě nás samotných!

Dnes se zaměříme na jednu překážku, která je velmi častá, a umí znehodnotit vaši snahu o změnu svého života. Ta překážka spočívá v tom, že chceme změnit mnoho věcí najednou.

Řekněme, že s něčím ve svém životě nejste spokojeni a chcete to změnit. Dlouho si nevíte rady a neumíte se odhodlat, a jednoho dne se rozhodnete, že to změníte. Začnete si budovat nové přesvědčení. Je vlastně jedno, jestli jste se právě dozvěděli, že můžete přeprogramovat své podvědomí, nebo jestli to víte už léta, ale ještě jste to nevyužili. Prostě si najednou řeknete: „Tohle prostě musím změnit“. Dejme tomu, že máte třeba nízkou sebedůvěru, ale přesto se rozhodnete, že tento handicap překonáte a začnete si budovat přesvědčení třeba: „Já to prostě zvládnu, ať se děje cokoliv“. Začnete se vnitřně „programovat“ na to, že svého cíle dosáhnete, že překážky překonáte…. V duchu si pořád opakujete: „Já to prostě zvládnu, ať se děje cokoliv“. A cítíte, že vám to zpočátku minimálně dodává hodně elánu a nadšení, že tomu začínáte věřit, že by se vám to opravdu mohlo povést.. Jenže pak přijde nějaká situace, nebo řekněme komplikace, která vám naznačí, že to nezvládáte, nebo že na to ještě nemáte… A pak se mohou stát tři věci:

  1. Tato situace vás paralyzuje, vyhodí z konceptu a vy přestanete budovat přesvědčení „Já to prostě zvládnu…“ ale začnete znovu pochybovat a hlavě máte místo toho „Stejně jsem věděl, že to nezvládnu….“ a tím nejenže přestanete programovat že to zvládnete, ale začnete programovat, že to nezvládnete. A je vymalováno…
  2. Nebo stále věříte, že programování funguje, ale místo abyste pokračovali „Já to prostě zvládnu…“, začnete programovat něco jiného (vydělám/seženu peníze, najdu způsob jak to vyřešit…), toto je lepší varianta než ta první, ale i tak nezapomeňte, že přestanete programovat první cíl, a začnete programovat jiný, takže jste znovu na začátku
  3. Třetí varianta je nejlepší, ať se děje cokoliv, pokračujete tam, kde jste začali a nenecháte se ničím ovlivnit.

Ano, je těžké se vymanit z problematické situace, a je jedno, jestli se jedná o zdravotní, vztahové nebo finanční problémy. Jedno je ale jisté. Pomocí programování podvědomí to můžete zvládnout, ale podaří se vám to pouze v případě, že vyberete jeden hlavní a zásadní krok, který musíte překonat, abyste se dostali dál, a musíte ho programovat tak dlouho, dokud se pevně nezakotví ve vašem podvědomí. Pak teprve můžete začít programovat něco jiného.

Představte si život, jako klubko provazů, které je totálně zamotané. Vidíte hromadu provazů, vidíte několik „konců“, ale abyste ho rozmotali, musíte vzít jeden konec a provlékat tak dlouho, dokud ten jeden nerozmotáte. Pak můžete rozmotávat další a další. Pokud ale začnete rozmotávat jeden konec, po chvíli přejdete na jiný, pak ten první možná znovu zamotáte a nikam to nepovede.

Pamatujte. Méně, je někdy více. Pokud tedy třeba trpíte prokrastinací – odkládáním úkolů, pak nemá smysl třeba hledat nové podnikání, když se vám v jednom nedaří… Proč? Najdete nové podnikání, ale přesně ve chvíli, kdy začnete mít hodně úkolů, tak zejména ty těžší a složitější budete znovu odkládat. A vy máte na výběr – buď budete hledat nové a nové příležitosti, ale vždycky ve chvíli kdy se dostanete k těžším úkolům, začnete je jako vždy odkládat a výsledky se nedostaví. Nebo začnete a „nepřestanete“ řešit svou prokrastinaci a pak budete nejspíš úspěšní ve všem do čeho se pustíte.

AlfaMeditace na míru je jedna z možností, jak můžete přeprogramovat své podvědomí, když to sami zatím neumíte.

 

Facebook komentáře